Pobierz w formacie PDF pobrane-PDF

1. Przyzwyczajenie do wody i widoku delfina.

Najważniejsze jest przygotowanie dziecka do spotkania z delfinami. Zaoszczędzimy sporo cennego czasu i energii w procesie delfinoterapii jeśli dziecko będzie przygotowane do pracy w wodzie. Jeżeli nie wiemy, jak zareaguje na głeboką wodę warto zacząć chodzić z dzieckiem na basen. Kiedy będzie już swobodnie czuło się w wodzie (nie oznacza to umijętności pływania, chodzi o zwykły komfort), kolejnym etapem jest nauczenie go leżenia na wodzie na plecach. Jest to ogromnie przydatna umiejętność, umożliwiająca skorzystanie z ważnego elementu delfinoterapii – tzw. sonarowania (dziecko leży na plecach z głową przy głowie delfina). Jeżeli nie mamy możliwości przygotowania dziecka do pracy w wodzie lub nie osiągniemy stanu komfortu czy leżenia na plecach – nie ma co się zrażać – na turnusie nasi terapeuci w przyspieszonym tempie przyzwyczają dziecko do nowych elementów, koncetrując się na adaptacji podczas pierwszych sesji oraz pracując z dzieckiem w basennie i w morzu w ramach zajęć dodatkowych. Warto też przed wyjazdem na turnus pokazać dziecku zdjęcia i filmy o dlefinach i z delfinoterapii, zaszczepiając w nim pozytywne nastawienie do czekających je sesji.

2. Pianka neoprenowa.

Aby zapewnić dziecku komfort podczas sesji delfinoterapeutycznych musimy zadbać o to, by w chłodnej wodzie nie zmarzło. Morze Egejskie, w zatoce którego odbywają się sesje delfinoterapeutyczne jest ciepłym morzem, jednak przebywanie w wodzie nawet o temperaturze 27 stopni Cel. (taką temperaturę ma woda w morzu w lipcu i sierpniu) przez 25-30 minut, czasem w bezruchu może być wychładzające. Należy zaopatrzyć dziecko w piankę neoprenową. Jeżeli dziecko nie marznie w wodzie zbyt szybko, a wybieramy termin turnusu delfinoterapeutycznego w okolicach lipca, sierpnia – wystarczy pianka z krótkimi nogawkami i rękawami. Jeżeli jednak dziecko marznie dość łatwo lub tunus jest w terminie wiosennym lub jesiennym to większy komfort zapewni grubsza pianka z długimi rękawami i nogawkami. Istotne jest też właściwe dobranie rozmiaru pianki. Spełnia ona właściwie swoją funkcję jeżeli dośc ścisło przylega do ciała. Jeśli trudno jest taką przylegającą piankę dziecku założyć – warto kupić piankę z suwakami przy rękawach i nogawkach. Piankę można dostać w sklepie sportowym (największy wybór i przystępne ceny są w Decathlonach). Naprawde dobrą piankę można uszyć na miarę – np. w firmie Ocean Pro

3. Kamizelka wypierająca.

To element niezbędny do sesji, która odbywa się w głębokiej wodzie. W dlefinarium możemy dostać kamizelki w standardowych rozmiarach. Jeżeli jednak chcemy mieć dobrą kamizelką, dokładnie dobraną do rozmiarów i wagi dziecka, którą można też wykorzystać poza sesjami, warto takiej poszukać. Od razu zrezygnujmy z wszelkich dmuchanych i tanich rozwiązań, które są sztywne i krępują ruchy dziecka. Kamizelka powinna być odpowiednia do wzrostu (nie za duża), miękka i najlepiej jeśli będzie miała dodatkowe zapięcie w kroku (dzięki temu w wodzie nie będzie podchodziła do góry, co przeszkadza w swobodnych ruchach).

4. Komfort żołądka.

Wprawdzie Turcja to nie Egipt i nie grozi nam tu ostra “zemsta faraona”, ale drobne nieżyty żołądka lub mdłości na początku pobytu, spowodowane nieco inną florą bakteryjną owszem. Dlatego warto już przed wyjazdem zacząć podawać dziecku probiotyki (sobie również), a zaraz po przyjeździe pić wodę tylko butelkowaną a warzywa i owoce jeść w postaci gotowanej lub myć je wodą z butelki.

5. Waluta.

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (LT), jednak prawie wszędzie można też płacić dolarami i euro, w katrorach wymieniane są również funty brytyjskie. Ze znaleziem kantoru nie ma żadnych problemów, jest ich bardzo dużo i mają najbardziej korzystne kursy wymiany, dlatego lepiej nie wymieniać waluty na lotnisku lub w hotelu. Najkorzystniej jest wziąć ze sobą euro lub dolary i wymienić na miejscu.

6. Paszporty i wiza.

Turcja jest poza Unią Europejską i do przekroczenia jej granic potrzebujemy paszpoartów. Paszporty powinny być ważne minimum 6 miesięcy od momentu planowanej daty opuszczenia terenu Turcji. Po przylocie opłacamy równiez wizę pobytową, która kosztuje 15 EUR lub 20 $ od osoby.

7. Zasady przewozu bagażu.

Każdej osobie przysługuje jedna sztuka bagażu do 20kg oraz bagaż podręczny do 5 kg. Wózki, komputery, aparaty, kamery nie liczą się jako sztuka bagażu i przewozimy je oddzielnie. W bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się: przedmioty ostre, mogące stanowić broń (pilniki do paznokci, scyzoryki, zapalniczki); imitacje broni; płyny i kosmetyki w pojemnikach powyżej 100 ml.

8. Asystent i odprawa bagażowa poza kolejnością.

Każdej rodzinie podróżującej z osobą niepełnosprawną przysługuje odprawa bagażowa i paszportowa poza kolejnością. Istnieje też możliwość zamówienia pomocy asystenta – pracownika lotniska (asystent może pomóc w przeprowadzeniu osoby niepełnosprawnej i jej opiekunów przez wszystkie odprawy na lotnisku bez konieczności oczekiwania w kolejce). Potrzebę pomocy asystenta należy zgłosić wcześniej. Istnieją pewne warunki przyznania asystenta – każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie.

9. Przewożenie wózków.

Tylko duże wózki inwalidzkie, których nie da się złożyć i przewieźć w luku bagażowym i które muszą być na pokładzie samolotu wymagają wcześniejszego zgłoszenia przewoźnikowi. Wszelkie spacerówki i lekkie, składane wózki inwalidzkie nie muszą być wcześniej zgłaszane i można ich używać aż do wejścia na pokład samolotu.

10. Dodatkowe ubezpieczenia

Uważamy, że każde dziecko – uczestnik delfinoterapii powinno mieć wykupione ubezpieczenie rozszerzone (zgłasza się przy rezerwacji pobytu; koszt ok. 200 zł). Ubezpieczenie rozszerzone obejmuje choroby przewlekłe i wszelkie schorzenia, mogące być przyczyną nawet drobnych wypadków. Ponadto przy rezerwacji pobytu można też wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu (ok. 3% wartości całości kosztów pobytu) – na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, uniemożliwiających skorzystanie z zarezerwowanego i opłaconego wyjazdu.

Krótka lista rzeczy do zabrania:

1. Paszporty, vouchery podróżne i bilety lotnicze oraz potwierdzenie ubezpieczenia.

2. Pianka neoprenowa i ewentualnie kamizelka wypierająca

3. Probiotyki, mozna też wziąć węgiel i smektę

4. Kremy z ochroną przeciwsłoneczną (można kupić tez na miejscu, ale są droższe)

5. Nakrycia głowy